Öncelikle herkesin kendisine göre bir çalışma sistemi vardır. Kimi adaylar İleri Düzey İngilizce Sınavları için yazarak çok daha iyi çalışabiliyorken kimi adaylar ise okuyarak veya işaretleyerek çok daha verimli çalışmalara imza atabilmekte… Bundan dolayı bu sorunun cevabının hazırlık sürecindeki adaya bağlı olduğunu belirterek yazımıza başlayalım. “Peki yazarak çalışmayı seven bir kişinin verimli bir çalışmayı nasıl yapması gerekir?.. Bizlere bu tekniğin ne gibi getirileri olacaktır?..” Gelin bu soruların cevaplarını da birlikte inceleyelim…

 1. Öncelikle yazarak çalışacak olan tüm öğrenciler ve adaylar renkli Pos- It kağıtlarını, yeni ve ilgilerini çeken güzel bir defterlerini/ajandalarını, renkli ve fosforlu kalemlerini hazırlamalılar.
 2. Çalışılacak olan tüm detaylar düzenli bir şekilde yazılmalı ve sayfa her açtığımızda size kendisini okutmak isteyecek kadar güzel hazırlanmalı.
 3. Renklendirmeler abartılı olmamalı. Fakat her renk öğrenmede zorluk çektiğimiz detaylar için özellikle tercih edilebilir. Ör: Fosforlu sarı – Rahat öğrenilen ve bir tekrarla akılda kalacak notlarda, kırmızı – bizleri zorlayan ve sık tekrara ihtiyaç duyulan konular…
 4. Çıkartılan notlarda her şeyin özetini çıkarmak yerine sadece dikkat çeken, ihtiyaç duyduğumuz, karıştırılma veya unutulma ihtimali olan detaylara yer verilmeli.
 5. Yazarak çalıştığımız her bir kelimeyi veya ders notunu gözün birkaç defa görmesi ve yazarken içimizden tekrar edip renklendirmemiz görsel hafızada daha kalıcı bir yer edinir. Bu yönüyle yazmanın çok büyük bir avantajı vardır.
 6. Notları çıkarmaya başlamadan önce mutlaka tüm konuyu ve sayfaları gözden geçirin ve nelere çalışacağınız konusunda, kafanızda bir planlama yapın. Sonrasında kafanızda yazacağınız detaylara dair bir taslak oluşacaktır.
 7. Tüm materyallerinizi düzenli bir şekilde yanınıza alın ve çalışma ortamından size lazım olmayan materyalleri çıkarın. En büyük sorunlardan biri olan cep telefonu kullanımı notlarınızı hazırlarken en düşük seviyeye çekmelisiniz.
 8. Unutma ihtimaliniz olan bazı noktaları veya kelimeleri Pos-It kağıtlarına çıkarıp odanızda ve çalışma alanınızda dikkat çeken yerlere yapıştırın.
 9. Ders çalışma esnasında anlamadığınız bir nokta olursa o noktayı not alın ve kesinlikle anlamadığınız kısmı öğrenmeden geçmeyin. Sorularınızın çözümlerini öğrenmeden geçmeyin.
 10. Kitaplarınızdan veya öğretmenlerinizin söylediği detaylardan önemli noktaları not alarak ders çalışın. O konuya tekrar bakmanız gerektiğinde zamandan kazancınız olur ve ek olarak not almak unutmanızı önler.
 11. Sistemli bir yazım süreciniz olsun. Uzun süreli ara vermek yazılarak öğrenilecek çalışmanız gözden geçirilmemesi demektir. Bunu engellemek için ara vermeden ve belli aralıklarla notları okuyarak çalışmalıyız.
 12. İleri Düzey İngilizce Kelimeler çalışırken bizlere sıkıntı çıkarabilir. Bu nedenle sadece bir kelime listesi çıkarmak yerine kelimelerin Türkçe karşılıklarını, İngilizce eş anlamlılarını ve cümle içinde kullanımlarını güzel bir şekilde yazmamız gerekir. Örnek cümleleri kendiniz yazmak istemiyorsanız sözlük sitelerinde kelimeleri aratıp örnek cümleleri görüp yazabilirsiniz.
 13. Not aldığınız kelimelerin veya dilbilgisi konularının olduğu kitapların sayfa numaralarını da yine küçük bir not olarak çalışma sayfalarımıza ekleyebiliriz. Daha fazla bilgi için o eserlere geri dönmek istediğimizde zaman kaybetmemiş oluruz.
 14. Kendi çalışma sistemimizi yansıtan günlük veya haftalık çalışma tabloları, hedeflenen soru sayısı gibi bazı çizelgeleri oluşturup odamızda asmalıyız. Düzenli bir çalışmanın önemli bir unsurudur bu teknik.
 15.  Yazarak çalışırken silgiden not kağıtlarına kadar her şey elinizin altında olmalı. Buna göre bir masa düzeniniz olmalı.
 16.  Instagram sayfaları, ses kayıtları veya video derslerden notlar alıp onları da kendi notlarınızı çıkarırken yazıya dökebilirsiniz.
 17. Kelimeleri kodlayarak yazabilir veya kısaltmalar çıkarıp yeni kelimeler türeterekte not edebilirsiniz. Çeşitli şekiller ve işaretlemelerle de hem kelimelere hem de notlarınıza dikkat çekebilirsiniz. Renklendirmeyi yine unutmuyoruz tabii.
 18. Masanızda, telefonunuzun ekranında veya kılıfında, duvarınızda veya ayna karşısında sizi motive edici sözler veya hedeflediğiniz üniversitenin adının, logosunun olduğu çizimler yazabilirsiniz.
 19. Yazarak çalışan bir kişi bir veya birkaç kitabı bir deftere sığdırabilir. Bunu da aklımızda tutarak çıkaracağımız notların önemini asla küçümsemeyelim.
 20.  Arkadaşlarınız ile biraraya geldiğinizde çıkardığınız notları onların çıkardıkları ile kıyaslayarak daha farklı ne yapabilirim diye öz değerlendirmede bulunun. Çeşitli Instagram hesaplarının da benzeri paylaşımlarını inceleyip yeni yazım taktikleri çıkarabilirsiniz.
 21. Asla yazarak çalışmayı zaman kaybı olarak görmeyin. Aksine bu yöntem en etkili öğrenme yöntemlerinden biridir. Beyin her notun olduğu yerin fotoğrafını çeker ve yazarken çalıştıklarımızı ilk okuyuşumuzda bir kez görürüz. Sonra okurken ikinci kez, işaretlediğimizde ve tekrar bir süre sonra bakınca yine tekrarla görmüş oluruz. Bu şekilde biz farkında olmadan beynimiz bazı detayları kaydedecektir.
  Yukarıda

Total
5
Shares