Turizm Rehberliği programı; ülkemizin teme turizm değerleri hakkında yerli ve yabancı ziyaretçileri bilgilendirecek nitelikli rehberler, seyahat sektöründe görev alan nitelikli elemanlar ve bu sektörde iş kuracak girişimciler yetiştirmektedir.

Programın amacı: Özellikle turizm endüstrisinin dinamik unsuru olan seyahat sektöründe en az bir yabancı dili iyi bilen, konuşan ve hareket gücü yüksek eleman ihtiyacına yanıt vermek için bu nitelikleri taşıyan mezunları yetiştirmektir

Programın eğitim süresi A yıldır. Öğrenciler Turizm Rehberliği alanında lisans diploması alarak mezun olurlar

* Adnan Menderes Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde isteyen öğrencilere kontenjan dahilinde bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı uygulanır.
Ders içerikleri: Bu bölümde derslerin çoğu Sosyal Bilimler ağırlıklıdır. Arkeoloji, Tarih, Sanat Tarihi,

Sosyal Psikoloji, Mitoloji, Coğrafya dersleri olan programda Turizm ve Seyahat Ekonomisi, Turizm Rehberliği ve Meslek Etiği, Seyahat ve Turizm Hizmetleri Planlaması, Turizm ve Ulaştırma gibi derslerde bulunur.

Çalışma alanları: Bölüm mezunları;

• Farklı ve az bilinen dillerde Profesyonel Rehber olarak (YDS – İlgili Yabancı Dil sınavında başarı sağlayan mezunlar Rehberlik Ruhsatı (Kokart) almak için Kültür ve Turizm Bakanlığına doğrudan başvurma hakkı kazanır.)

• Yabancı tur operatörlerinin karşılayıcı (incoming) acentelerinde görevli olarak,

• Ulaştırma (özellikle havayolu) işletmelerinde görevli olarak,

• Bireysel bağımsız tur operatörü olarak çalışma ve iş kurma şansına sahiptir.