İleri Düzey Dil Sınavlarına çalışırken en kritik süreç, kelime ezberleme sürecidir. Çünkü dil bilgisi konularında ne kadar başarılı olursanız olun, yetersiz kelime bilgisiyle maalesef hedeflerinize ulaşmanız oldukça zordur. Sınavda beklentilerinizi karşılayacak yüksek bir netice almak istiyorsanız, kelime çalışmalarına dair vereceğim ipuçlarını dikkatle inceleminizi öneririm. Başlıyoruz…

 1. Öncelikle kelime ezberleme ifadesinden kurtularak çalışmalarınıza başlayın. Önünüze kelime listeleri alarak yapılan ezber çalışmaları hem kalıcılıktan uzak hem de oldukça sıkıcı ve verimsiz bir yöntemdir. Bu tarz bir çalışma ile ezberlenen kelimeler sınav yaklaştıkça stresten çok rahat unutulabilir.
 2. Ezber ifadesi yerine kavrama sözcüğünü tercih ederim. İleri düzey kelimeleri kavramak için en çok tercih edeceğim yöntem metin içinde kelimeleri görmek ve çalışmaktır. Sınavlarda geçen birçok kelimenin makalelerden alındığı göz önünde bulundurulacak olursa bu tarz bir çalışmanın ne kadar doğru ve etkili olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu arada, kendinizi sadece makalelerle sınırlandırmayın. Orijinal İngilizce romanları veya haber sitelerindeki haber metinlerini de düzenli olarak takip edin.
 3. Okuduğunuz metinlerde anlamını bilmediğiniz kelimelerin altını renkli veya fosforlu kalemlerle çizmenizi öneririm. Fakat anlamlarını başka bir deftere not almanız daha doğru olur. Böylece aynı metni daha sonraki okuyuşunuzda altı çizili ve daha önce çalışılan kelimeleri ne kadar hatırlayabildiğinizi de görme şansı yakalamış olursunuz.
 4. Kelime defteri tutacak olan arkadaşlarımıza tavsiyem şudur: Kelime defterinizde okuduğunuz makalenin adını veya romanın sayfasını yazmanızdır. Daha sonra kelimeleri makaleyi veya romanı açarak tekrar çalışmak istediğinizde daha önce aldığınız notlara rahatlıkla ulaşmış olursunuz. Metin bütünlüğü içinde gördüğünüz kelimeleri ara ara defterinizden seri bir şekilde gözden de geçirmiş olursunuz.
 5. Öğrendiğiniz kelimeleri sık sık tekrardan geçirin. Tekrar kelime çalışmalarının bir vazgeçilmezidir.
 6. YDS, YDT, YÖKDİL, TOEFL veya IELTS sınavlarına hazırlanmak için çözdüğünüz sorularda sık tekrar edilen ve hala bilemediğiniz sözcükleri kesinlikle ihmal etmeyin. Deneme sınavlarında çok kullanılan sözcüklerin kasıtlı olarak kullanıldığını unutmayın. Sınav sözcüklerinin bir çoğu zaten denemelerde geçer. Bu yüzden çözdüğünüz denemelerdeki net sayılarınızı alıp denemeyi bir kenara bırakmayın. Bilmediğiniz her sözcüğü gözden geçirin mutlaka.
 7. Kelime çalışmalarında kullanılan diğer bir yöntem ise kelimelerin İngilizce eş ve zıt anlamlarını da not almak şeklinde. Bu yöntemde amaç bir kelimeyi çalışırken başka kelimeleri de beraberinde hafızaya almaktır. Fakat bu teknik herkes için aynı derecede cazip gelmeyebilir. Deneyip size netice aldırıp aldırmadığını ve devamlılığını test etmeniz daha doğru olur.
 8. Çıkmış sınav sorularını çözdükten sonra tek tek kelimelerini de incelemekte fayda var. Neticede metin içinde geçmiş olan ve özellikle tercih edilen kelimelerde ne kadar başarılı veya eksik olduğumuzu da görmek bizlere avantaj sağlayacaktır. Burada önerim belli bir düzeye ve kelime bilgisine ulaştıktan sonra sözcük incelemesine geçmenizdir. Aksi takdirde moral bozucu neticeler alabilirsiniz.
 9. Kelime çalışmaları düzenli ve büyük aralar vermeden yapılmalıdır. Bir veya iki haftalık bir arada çok fazla kelime kaybetme ihtimalimiz var. Bu nedenle hep sıcak kalmaya gayret etmeliyiz.
 10. İnternette ve bazı kursların öğrencilerine verdiği çok sayıda kelime listesine rastlamak mümkün. Öncelikle bu listelerin bir kısmı hatalı veya eksik Türkçe karşılıkları veriyor. Bu nedenle çok temkinli olmak gerek. Bunun dışında bu listelerden sağlam olduğunu düşündüklerinizi belli bir düzeye geldikten sonra incelemenizi öneririm. Hem böylece eksik olduğunuz veya iyi bildiğiniz sözcükleri bir kez daha kontrol etmiş olursunuz. Fakat yine de benim tavsiyem elinize liste alıp ezberleme yoluna gitmeme yönündedir.
 11. Cep telefonlarına veya tabletlere çok sayıda kelime uygulaması indirmek mümkün. Bu uygulamalardan özellikle yüksek puan alanları, indirme sayılarını da dikkate alarak kullanabilirsiniz. Cep telefonunuzda başka uygulamalarla zaman kaybedeceğinize sizi doğrudan ilgilendiren sınav için kelime tekrarı yaptıran bir uygulamayla zaman geçirmenizi tercih ederim. Görsel hafızanın da devreye girmesiyle daha kalıcı bir öğrenme oluşabilir.
 12. Yazılı metinlerin yanı sıra çok sayıda YouTube videosu, televizyondaki haber kanalları, film sitelerinden veya Netflix gibi ortamlardan yabancı filmler izleyerekte yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Filmlerde belli kelimelerin sık tekrarları farkında olmadan sizde kalıcı kelime öğrenmeyi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, online oyun oynayan birçok öğrencimin de kelime bilgisinde büyük ilerleme gözlemledim. Tehlikeli oyunlara dalmadan, strateji türünde İngilizce oynanan oyunların da amacımıza hizmet ettiğini söylemek mümkün.
 13. Yabancı şarkıları da bu kategoriden sayabiliriz. Müzikle birlikte farkında olmadan birçok kelimeyi ve kalıbı öğrenmiş oluyoruz. Ben öğrencilik yıllarımda bazı preposition ve kelime sorularını şarkı sözlerini mırıldanarak yaptığımı hatırlıyorum.
 14. Kelimelerin seslendirilişlerine göre kendimizce bazı kodlamalar ve bilgimatikler yapabiliriz. Biraz da eğlenceye vurarak kalıcılığı sağlamak mümkün.
 15. Zorlandığınız kelimeleri kendiniz veya birkaç arkadaşınız ile birlikte seslendirerek dinleme ve pekiştirme şansına sahip olabilirsiniz.
 16. Kelime çalışmalarınızı daha çok sabah erken veya gece geç vakitlerde yapın. Bilimsel araştırmalar sözcük kavramanın en verimli saatlerinin bu saatler olduğuna işaret ediyor
 17. Sosyal medyada YDS, YDT, YÖKDİL, TOEFL, IELTS gibi sınavlar için düzenli olarak kelime listeleri paylaşan sayfalar var. Bu sayfalara takipçi olarak yine kelime çalışmanız faydalı olur. Sizin dışınızda başkalarının da bu listelere çalıştığını görmek sizi hırslandıracaktır.
 18. Son olarak da öğrendiklerinizi unutmamak ve yeni kelimeler öğrenmek için İngilizce’nin içinde kalın. Ve her geçen gün kendinizdeki gelişmeyi göreceğiniz için artık kelime öğrenmek sizler için bir bulmaca çözmek veya oyun oynamak gibi olmalı. Keyifle ve isteyerek çalışmanın sonu hedefe ulaşmak olacaktır. Sabırlı, düzenli, gayretli ve azimli olun. Başarı sizi sınav salonunun dışında bekliyor olacaktır. Kolay gelsin. Yolunuz açık olsun arkadaşlar…