Lise öğrencilerinin ve ailelerinin en zor dönemlerinden biridir hangi bölümün tercih edileceği süreç… Dil sınıfları çalıştıran bir İngilizce Öğretmeni olarak yaşadığım tecrübeler ışığında bu soruyu detaylıca cevaplandırmaya çalışacağım. Böylelikle iç dünyasında ikilemler yaşayan birçok genç arkadaşımızın dil bölümüne ne derece uygun olduklarını görmelerine bir kapı açmak istiyorum. Haydi başlayalım bakalım 🙂

 1. En önemli maddemiz olması nedeniyle en başa bunu yazalım. Dil bölümüne gelecek olan kişi için İngilizce, Matematik veya diğer sayısal derslerinden bir kaçış olmamalıdır. Değişen sınav sistemiyle birlikte Matematik dilciler için müthiş derecede kritik bir derse dönüştü. Ayrıca şunu da belirtmen gerekir ki, Dil bölümü gerçekten İngilizce için büyük ilgi duyan ve bunun üzerine boş zamanlarında büyük bir keyifle çalışmalar yapan kişiler tarafından seçilmelidir.
 2. Birkaç İngilizce şarkı öğrenen veya yabancı dizi izleyen kişilerin bir kısmı büyük bir yanılgıyla Dil bölümü seçip rahat edeceklerini düşünmekteler maalesef. Dil bölümünde ileri düzey seviyede Akademik İngilizce çalışılmaktadır. Türkiye’de dil öğrendiğini sanan birçok kişinin %95’ini bilmediği bir İngilizce’dir bu…
 3. Bir dil sınıfı öğrencisi kesinlikle sürekli İngilizce’nin içinde kalmalıdır. Bir iki haftalık bir uzaklaşmada bile bir gerileme olabilir. Dolayısıyla bu bölümü seçecek olan kişi, düzenli olarak İngilizce makaleler ve romanlar (orjinal romanları kastediyorum. Seviyeli hikaye kitaplarını değil) okumalıdır. Aksi takdirde karşısına çıkacak olan her bir soru öğrencinin öz güvenini de darmadağın edecektir.
 4. Anadili İngilizce olan ülkelerde doğup büyüyen birçok öğrenci dahi düşünülenin aksine tüm soruları doğru yapamamakta… Yabancı Dil Sınavı tamamen akademik ve tekniklere dayalı bir sınav olduğu için hem yorumlama yeteneği hem de dilbilgisi detaylarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dilbilgisi konularından pek hoşlanmayan arkadaşlarımız içinde Dil Bölümü sıkıcı bir hale dönüşebilir.
 5. Bölüme karar verme aşamasında olan ve sınav notları (performanslar hariç) ortalaması 80’in altında olan bir 10. sınıf öğrencisine şahsen dil sınıfını pek tavsiye etmem. Çok basit düzeydeki İngilizce konularında büyük sorunlar yaşayan bir kişi, daha karışık yapıların yoğun ve seri bir şekilde işleneceği Dil Bölümü’nde büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaktır.
 6. Yeni ve ileri düzey İngilizce kelimeleri çalışmaktan veya notlar çıkartmaktan hoşlanmayan bir öğrenci için yine adres diğer bölümler olmalıdır. Bu bölümde tahmin edilenin aksine çok yoğun şekilde ileri düzey kelimeler çalışılmalıdır.
 7. Dil Sınıfları için en önemli noktalardan birisi de sınıfın derslerini verecek olan öğretmen/lerdir. Sınav konusunda tecrübesi az olan öğretmenlerin olduğu bir okulda iseniz en kısa zamanda sizi hedefinize ulaştıracak olan öğretmenlerin olduğu bir okula geçiş yaparak doğru zamanda doğru yerde olmanız gerekiyor. Sizin ilginiz kadar karşınızda sizi yönlendirecek olan öğretmenin de gayreti ve katkısı önemlidir. Hayatınızın bir deneme tahtası olmadığını hatırlatmak isterim.
 8. Uzun paragraflar ve metinler karşısında sabırlı ve dikkatli olmanız gerekiyor. Dil bölümü öğrencileri neredeyse hiç kısa sorular ile karşılaşmazlar. Türkçe paragraf sorularını dahi okurken sıkılan öğrencilerin kesinlikle bu bölüme gelmemeleri gerekiyor arkadaşlar. 3. maddede yazılanlar bu nedenle oldukça önemlidir ve önemsenmelidir.
 9. Birçok kişi Dil Bölümü seçen öğrencilerin keyifle iki sene geçirdiğini düşünür. Fakat bölümün dersleri daha çok sınav endekslidir ve sınav tekniği içerir. Bolca da kelime çalışması ve metin okuması ekleyelim üstüne. Çalışmadan bir yere yerleşirim ne de olsa dilden sınava girenler az düşüncesi çok hatalı bir düşüncedir ve bu düşünceyle yola çıkanların iyi bir kısmının şu an açıkta olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
 10. Dil Bölümü ile yerleşilen bölümleri web sitemizde detaylarıyla birlikte açıkladık. Buradan ileride hangi mesleklere veya alanlara gidebileceğinizi görebilirsiniz. Ben bu meslekleri düşünmüyorum diyen arkadaşlarımıza da diğer bölümleri (TM, Sayısal, Sosyal..) öneriyorum. Dil Bölümü öğrencisi olacak her ama her öğrenci, meslek hayatında dahi hayatı boyunca dil ile iç içe olmak zorundadır. Dolayısıyla karar verirken birkaç arkadaşın hatırı için bu bölüme geçmeyin. Aksine bölümün size olan uygunluğunu araştırıp son kararınızı böyle verin.
 11. Son maddemiz bu olsun arkadaşlar 🙂 Yukarıda yazdıklarımı okuduktan sonra Dil Bölümü bana en çok uyan bölüm diyorsanız size söyleyebileceğim tek bir söz var. Bölüme hoşgeldiniz 🙂