Dil bölümü okuyan öğrenciler çoğu zaman gerek çevrelerinden ve gerekse Sayısal & TM okuyan arkadaşlarından moral bozucu sözler işitmektedirler. Bu yazımda bende Dil Bölümü okuyan öğrencilerin neden özel olduklarını anlatmaya çalışacağım. Başlıyoruzzzz…

 1. Dilciler özeldir çünkü birçok kişinin daha popüler olduğunu düşünerek gittiği Sayısal veya TM bölümlerini bırakıp Dil Bölümünü seçmişlerdir.
 2. Dilciler özeldir çünkü çalışma alanları milyarlarca insanın kullandığı İngilizcedir.
 3. Dilciler özeldir çünkü bir dilin konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama yönlerini de bilirler.
 4. Dilciler özeldir çünkü en ileri düzey akademik İngilizce üzerine yoğun mesai harcarlar. Anadil konuşmacılarının bile yanılgıya düştükleri metinlerin arasından sıyrılarak en doğru çözümlemelerde bulunmaya çalışırlar.
 5. Dilciler özeldir çünkü rahatlıkla uluslararası alanda ilerleyebilirler ve kaynak taraması yaptıklarında tüm dünya kütüphaneleri ve internet emirlerindedir. Rahatlıkla İngilizce’de yazılan herhangi bir kaynağa ulaşıp araştırmalarını sürdürebilirler.
 6. Dilciler özeldir çünkü birçok kişinin yıllarca emek verdiği ve bir türlü öğrenemediği dili en akademik düzeyde çalışırlar.
 7. Dilciler özeldir çünkü dinledikleri müzikler, izledikleri filmler ve görüştükleri yabancılarla yaptıkları sohbetler dahi akademik düzeylerine etki etmektedir.
 8. Dilciler özeldir çünkü birçok okulda açılması zor olan bir bölümü açtırmış ve ayakta tutmuşlardır.
 9. Dilciler özeldir çünkü TV kanallarının TYT ve AYT sınavlarına girişleri canlı yayınlarda son dakika verdikleri halde hatırlanmamalarına rağmen ve konu dahi edilmemelerine rağmen sınıflarıyla ve öğretmenleriyle dayanışma halinde hedeflerine odaklanırlar.
 10. Dilciler özeldir çünkü YDT’ye hazırlanırken kendi kaynakları ile yetinmeyip ülkemizin en zor sınavı olan YDS gibi bir sınavın kaynaklarıyla kendi sınavlarına hazırlanırlar.
 11. Dilciler özeldir çünkü girdikleri YDS’de bile yılların ingilizce öğretmenlerinin dahi kolay kolay elde edemedikleri puanları elde edebilirler.
 12. Dilciler özeldir çünkü başkalarının olduğu ortamlarda anlaşılmamak için ileri düzeyde kelimelerle ve cümlelerle konuşabilirler.
 13. Dilciler özeldir çünkü üniversitelerinde yabancı hocalardan eğitim görmek için diğer bölümlerdekilerin aksine herhangi bir ek eğitime ihtiyaç duymazlar.
 14. Dilciler özeldir çünkü yabancı filmleri izlerken herhangi bir alt yazıya veya dublaja kolay kolay ihtiyaç duymazlar.
 15. Dilciler özeldir çünkü çevrelerinden TM veya Sayısal seçmeleri yönündeki baskılara rağmen doğru bildikleri ve hedefledikleri Dil Bölümünü tercih etmişlerdir.
 16. Dilciler özeldir çünkü dünya çapında yazarların en son kitaplarını orijinalinden okurlar.
 17. Uluslararası etkinliklerde kolayca ve aktif bir şekilde görev alıp ülkemizi temsil edebilirler.
 18. Farklı kültürleri de çalıştıkları için farklılıklara karşı saygılıdırlar ve ufukları olabildiğince geniştir.