Dil sınavlarına hazırlanırken dilin iskeleti durumunda olan dilbilgisini sağlam bir şekilde kavramamız gerekir. Çünkü karşımıza çıkan tüm sorular, dilbilgisi kuralları içerir ve ince detayları çözüme kavuşturabilmemizde yine dilbilgisi büyük bir öneme sahiptir. Onlarca detayın ve karışık yapının yer aldığı İleri Düzey İngilizce’ye nasıl mı çalışacağız? İşte detaylarımız:

 1. Öncelikle çok sağlam bir İleri Düzey İngilizce Dilbilgisi kitabı almanız gerekiyor. Maalesef piyasada çok sayıda ileri düzey olduğunu iddia eden ama birçok detayı atlayan kitaplar mevcut. Bunlar arasında şöyle bir sıralamaya gidilebilir: 1. ELS Yayıncılık – English Grammar Inside and Out  2. Suat Gürcan – Rıdvan Gürbüz – YDS Tamamı Çözümlü Soru Bankası Serisi 2 ve aynı yazarların  All in The Pocket Grammar adlı cep boy kitapları. Suat Gürcan ve Rıdvan GÜRBÜZ ikilisinin ayrıca YDS Sınav Stratejileri 1 kitabında da çok güzel detaylar bulunmakta. Ve son olarakta Ahmet AKIN’ın YDS Sınav Teknikleri kitabını öneriyorum.
 2. Kitabımızı/larımızı temin ettikten sonra çalışmaya başlarken kitaptaki konu sıralamalarını takip etmemiz gerekir. Tüm konular bağlantı sırasına göre sıralandığı için sıralamayı bozmamamız gerekir.
 3. Çalıştığımız konularda bize basit gelen ama yine de takılma ihtimalimiz olan konuları mesela fosforlu sarı ile, biraz daha zorlayan ve unutma ihtimalimiz olanları fosforlu mavi ve çok zor detayları ise fosforlu kırmızı ile işaretlemenizi şiddetle öneririm. Renkleri kendinize göre değiştirebilirsiniz fakat her bir rengin bir anlamı olmalı. Rastgele işaretleme ve renklendirme yapmayalım.
 4. Sayfalarda aşırı renklendirme olmamasına dikkat etmemiz gerekir. Bunun dışında sayfanın alt ve üst köşelerine küçük notlar düşebiliriz.
 5. Dilbilgisi konularından zorlandığımız noktalar için bir özet defteri oluşturabiliriz. Ve belli aralıklarla geriye dönüşler yaparak bu detayları gözden geçirebiliriz.
 6. Detaylarını çalıştığımız her üniteye dair sorular çözmeli ve hatalı cevaplarımızda neden hatalar yaptığımızı irdelemeliyiz. Çok sık yapılan hatalar için konu açıklamalarına tekrar bakmak kalıcı bir öğrenme açısından faydalı olacaktır.
 7. Konu alıştırmalarını/testlerini sadece bir kaynaktan çözmeyin. Birkaç farkı yayından sorular çözülmesi daha verimli bir sonuç elde etmenizi sağlar.
 8. Yukarıda ismi geçen All in The Pocket Grammar (Suat GÜRCAN & Rıdvan GÜRBÜZ) adlı cep boy kitabı konuların en can alıcı notlarını içeriyor. Bu kitabı her daim yanımızda tutmamız ve ara ara konu tekrarları için kullanmamız çok faydalı olacaktır.
 9. Tüm makalelerde ve yazılarda kullanılan İngilizce cümlelerde ileri düzey dilbilgisi konularına rastlamak mümkündür. Metinler okunurken bazı cümleleri detaylıca irdelemek ve kullanılan zaman yapılarını, kalıpları veya diğer yapıları görerek okuma yapmak çok doğru olacaktır.
 10. Daha önce renklendirerek notlar çıkardığımız kaynak kitapları sadece notlar ve işaretlenen alanlar üzerinden çalışmak ve nelerin hatırlanıp nelerin unutulduğunu görmek bizler için yol gösterici olacaktır.
 11. Dilbilgisi için hazırlanan sorular aynı zamanda kelime ve okuduğunu anlama soruları içinde alıştırma niteliği taşımaktadır. Bu nedenle dilbilgisine karşı ön yargılı olan arkadaşlarımızın biraz daha gayretli olmalarını öneriyorum.
 12. Takıldığınız konuları öylece bırakıp geçmeyin. Bir arkadaşınızla veya öğretmeninizle mutlaka konuların üzerinden geçin. Çözüm yollarını kendinizi de ikna edecek kadar iyi kavramaya çalışın
 13. Sosyal medya günümüzde her konunun tartışıldığı bir alan haline gelmiş durumda. Birçok soru çözüm grupları ve YDS, Yökdil, YDT sayfaları bulunmakta. Buralarda da sorularımızı paylaşarak gelecek pratik çözümlerle kendimizi geliştirebiliriz.
 14. Sosyal medyada video çözümlü çok sayıda soru paylaşılıyor. Bu paylaşımlarda gerçekten de alanında ses getiren öğretmenleri bulmak artık çok zor değil. Doğru videolarla doğru teknikler kazanmamızda mümkündür.

Dilbilgisine dair detaylarımız bu kadar arkadaşlar. Hepinize gireceğiniz sınavlarda başarılar diliyorum.


Total
4
Shares