Dil bölümü seçecek olan öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de hangi derslerin olduğudur. Hemen bu soruyu cevaplayalım. Sayısal derslerden sadece Matematik dersi var. Ve bu dersin adı Temel Matematik olarak geçiyor. Bunun dışında sınıftaki öğrencilerin talebi doğrultusunda Seçmeli Matematik dersi de alınabilmektedir. Bu dersler 2’er saatten oluşuyor. Seçmeli Matematik 4 saate kadar çıkabilmekte. Yenilenen sınav türünde Matematik katsayısının çok yükselmesi dilcilerin bu dersten de iyi bir net ortalaması zorunluluğunu getirdi.

Geçelim diğer derslere… Tarih, Coğrafya, Dil Anlatım gibi birçok sözel dersi bu bölüme geçtiğinizde de göreceksiniz. Bunu zaten bölümü düşünen neredeyse herkes iyi biliyordur.

Peki kaç saat İngilizce Dersi var? Hemen cevaplayalım. Öncelikle İngilizce dersiniz 4 saat olacak. Bunun dışında seçmeli derslerle İngilizce ders sayınızı arttırabilmektesiniz. Örneğin 11. sınıfta Seçmeli 1. Yabancı Dil diye 10 saate kadar ders saati olan bir dersiniz yer almakta. Bir de Yabancı Diller Edebiyatı(İngiliz Dili ve Edebiyatı) adında bir dersiniz olabilmekte. Tabii ki sizler veya okul idarenizin seçimleri belirliyor bu dersleri. Bu ders ise haftada 1 veya 2 saate kadar çıkıyor. Her sene eğitim sisteminde ufak tefek değişiklikler olsa da dil sınıfı öğrencilerinin şu an için fazladan İngilizce çalışabileceği oldukça fazla ders sayısı bulunmakta. Buna ek olarak dersin öğretmeni ile okul çıkışlarında 2’er saat kurs yapıldığında ise bambaşka bir tablo ortaya çıkacaktır. Bu defa +20 saatlik bir ders sayısı ile Dil alanında ciddi bir fark ortaya koymak mümkün olacaktır.

Bölüme dair merak edilen bu soruya umarım yazdıklarım bir cevap olabilmiştir. Yeni yazılarda tekrar görüşmek dileğiyle…