Dil Bölümü öğrencisi olmak bazı güzellikleri yaşamak anlamına da geliyor bence… Bunlardan ilk aklıma gelenleri bu yazımda tek tek sıralamak istiyorum.

  1. Liselerdeki diğer öğrenciler MF, TM ve TS puan türlerinde gördükleri derslerin bir çoğunu meslek hayatlarında doğrudan bir araç olarak kullanmazken dil sınıfı öğrencileri tüm gördükleri kelimeleri ve yapıları üzerinde uzmanlaşacakları dilde de görüp kullanacaklardır.
  2. Üniversite sınavına hazırlık sürecinde Akademik İngilizce aynı zamanda gidecekleri üniversitelerde karşılarına çıkacak olan İleri Düzey İngilizce’ye onları hazırlamaktadır.
  3. Bir dil bölümü öğrencisi izlediği her İngilizce film ile bir yandan gerçek hayatta kullanılan İngilizceyi ve aksanları çalışırken diğer taraftan da yeni kelimeler ve cümle yapıları öğrenerek kendisini geliştirebilir. Canlı yayınlar ve radyo yayınları da yine dilcilere büyük avantajlar olarak dönmekte… Böylelikle dilciler aktif dinlenme zamanlarında dahi kendilerini geliştirmiş olurlar.
  4. Yabancı kişiler ile yapılacak olan her bir yazışma, görüşme veya sohbet yine İngilizce üzerinden olacağı için dil bölümü öğrencileri pratik yapmış ve dile daha fazla maruz kalmış olacaktır. İngilizce sadece kağıt üstünde kalan bir bölüm olmanın ötesine geçerek bir araç görevi görecektir.
  5. Birçok yazılı eseri orijinal kopyasından ve çevirisiz doğrudan okuma şansı yine dil öğrencilerine has bir durumdur. Dilcilerin en çok maruz kaldıkları soru olan “Şimdi sen burada yazılan her şeyi gerçekten de anlıyor musun?” sorusu bile ayrı bir keyif olmaktadır.
  6. Özellikle yurt dışına çıkıldığı andan itibaren İngilizce konuştukça bu bölümde okuyanlar veya meslek hayatına adım atmış olanlar “1 Lisan 1 İnsan” sözünün ne kadar doğru bir söz olduğunu görecek ve tecrübe edeceklerdir. Gerçekten de ikinci bir frekansta ve tek kelime Türkçe konuşmadan günlerce uluslararası ortamda vaktinizi geçirmiş oluyorsunuz. Çalıştığınız İngilizce’nin sadece bir ders olmadığını ve bunun ötesinde olduğunu görmek sizi daha da fazla motive edip keyiflendirecektir.
  7. Dil sınıfı öğrencileri okudukları metinler ve paragraflarla çok ilginç genel kültür bilgileri de edineceklerdir. Bir yandan İngilizce bir yandan da yükselen bir kültürel birikim dilcileri sosyal ortamlarda da daha öne çıkarmaktadır.
  8. Yolda giderken radyonuzdan veya cep telefonunuzdan dinleyeceğiniz yabancı şarkılar da yine bizlere aktif bir dinlenme sağlar. Bunun yanı sıra hem telaffuz hem dinleme ve hem de konuşulanı anlama çalışması olacaktır. Ritm ile birlikte olduğu için şarkılarda geçen ve ilk defa duyduğumuz tüm İngilizce detaylar daha kalıcı olacaktır.
  9. Dil puanıyla sınava hazırlanan bir dilci için yine bir avantaj söz konusu. Diğer puan türlerindeki adaylar ikinci sınav için birden fazla derse çalışırlarken dil bölümü öğrencileri sadece İngilizce çalışacaklardır. Burada da dilcilerin kendilerini şanslı hissettiklerini düşünüyorum.
  10. Diğer hiçbir bölümde olmayan eğlenerek alanda uzmanlaşma ve kariyer yapma şansı sadece dil bölümünde mevcut. İngilizce oyunlar dahi oynayan bir kişinin zamanı boşa geçirdiği söylenemez. Böyle başka bir bölüm daha var mıdır size sorarım dilci dostlar 🙂 Bölümün tüm avantajından faydalanalım dostlar…

Total
2
Shares